Až do konce roku mohou lidé hlasovat v anketě 7 divů Olomouckého kraje, která hledá zajímavá místa v regionu. Soutěž odstartovala 1. listopadu na webu 7divukraje.cz.

Organizátoři 5. ročníku ankety tentokrát nominovali výhradně hrady a jejich zříceniny. Celkem se tak o přízeň hlasujících uchází 15 pamětihodností z Olomouckého kraje. „Z některých hradů nacházejících se kdysi na našem území už se opravdu nic nedochovalo. Nicméně ty, z nichž zbyl aspoň kus zdiva, jsme se snažili do 7 divů zařadit,“ říká producent ankety Ivo Heger. Na seznamu se tak nacházejí velmi populární místa v podobě Bouzova, Helfštýna či Šternberka, ale i dávno zaniklé hrady Tepenec, Hluboký a Edelštejn.

Anketa 7 divů Olomouckého kraje dospěla do svého 5. ročníku. Původně ji vyhlašoval kraj, od třetího ročníku je soukromým projektem. Letošní ročník zaštítil hejtman Ladislav Okleštěk a projekt získal také finanční podporu Olomouckého kraje.

Cílem akce je upozornit na zajímavá místa v Olomouckém kraji včetně míst, které nejsou příliš známá a vědí o nich jen odborníci. V minulosti takto anketa vynesla znovu na světlo například pravěké hradisko Obersko tyčící se nad údolím říčky Třebůvky v Zábřežské vrchovině.

V předcházejících ročnících ankety postupně zvítězily tyto divy

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
Rychlebské stezky
Mariánský sloup v Uničově
Tančírna v Račím údolí

Podrobnosti k soutěži a informace o jednotlivých divech budou pořadatelé průběžně zveřejňovat také na Facebooku na adrese www.facebook.com/7divuok. Výsledky budou vyhlášeny počátkem roku 2020.