Nabídku sdílených kol, které je možné si půjčit prostřednictvím mobilní aplikace, v Olomouci nově rozšiřuje společnosti NextBike. Ta už podobnou službu provozuje v sousedním Prostějově, ale také například v chorvatské Makarské, které se partnerským městem Olomouce.

„Jsme velmi rádi, že je Olomouc čtvrtým českým městem, kde můžeme nabízet naše služby. Více než 15letá zkušenost firmy přinese Olomoučanům nejrychlejší, nejlevnější a ekologicky nejšetrnější možnost dopravy na vzdálenost pěti kilometrů, která zároveň podporuje i zdravý životní styl,“ řekl při zahájení projektu sdílených kol jednatel společnosti Nextbike Czech Republic Lukáš Luňák. Třírychlostní jízdní kola městského typu s nízkým nástupem budou uživatelé moci odkládat do městských cyklostojanů.

„Projekt, který souvisí s posilováním sdílené mobility ve městě, zapadá do našeho konceptu udržitelné dopravy. Je to fenomén, který nabízí celou řadu velmi dobrých řešení. Nicméně, po zkušenostech z jiných měst, musíme pravidla pro jejich provozování ve městě nastavit tak, abychom eliminovali případné problémy s jejich provozem. Na jejich dodržování budeme ve spolupráci s městskými strážníky dohlížet a tvrdě je vymáhat. Nechceme, aby se tato jinak vhodná služba stala terčem kritiky veřejnosti,“ zdůraznil primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Kolo si budou moct zájemci půjčit jednoduše přes mobilní aplikaci společnosti nebo zákaznickou linku. „Celý proces trvá pouze několik sekund. Základní jízdní tarif je nastaven na 16 korun za 30 minut jízdy. Zákazník může využít měsíční tarif za 149 korun, díky kterým získá 30 minut na každou výpůjčku zdarma. Tento tarif jsme ještě zvýhodnili pro držitele ISIC a to jen 99,- Kč měsíčně“ doplnil Lukáš Luňák.

Projekt sdílení kol v Olomouci bude mít i charitativní rozměr. Firma se totiž spojila s Nadačním fondem Kapka naděje v projektu „O kapku lepší jízda“, kdy z každé výpůjčky věnuje 1,- na konto nadace. Prostředky následně poputují do Fakultní nemocnice v Olomouci.