Polovinu obcí ve svém obvodu už objel se svou Večerkou kandidát do Senátu Radek Vincour, který se uchází o hlasy občanů na Olomoucku, Mohelnicku a Zábřežsku. Do volebního obvodu číslo 66 Olomouc – západ vyráží s pozounem, na který celý život hraje. Začíná Večerkou, skladbou proslavenou v regionu během nedávné izolace Uničova kvůli koronavirové epidemii.

Cílem Večerkování, jak uničovský starosta Vincour své putování za obyvateli nazval, je setkávat se s lidmi a poznávat místa, která dosud nikdy nenavštívil. Denně tak zavítá do dvou až tří obcí. „Hraní na pozoun je pro mě formou komunikace. Někde už na mě čeká třicet nebo čtyřicet lidí, aby mě vyslechli a popovídali si se mnou o životě ve svých obcích a o svých problémech,“ říká Radek Vincour. Jinde zase vystupuje z auta na prázdném náměstí a teprve po prvních tónech Večerky se začnou otevírat okna a dveře okolních domů. „Často lidé tleskají a já se je oslovuji alespoň ke krátké debatě,“ říká uničovský starosta. Jak dodává, za celou dobu neměl na své Večerkování jediný negativní ohlas.

Radek Vincour, který dlouhá léta hraje a zpívá v populární kapele Fofrovanka, se nyní se svým pozounem dostává i na méně obvyklá místa. Jeho Večerka tak zazněla například z věže v Bohuňovicích, podobný výstup absolvoval také v obci Příkazy. V několika případech jej místní pozvali zahrát do své kapličky. Samozřejmostí jsou pozvání zahrát na místní restaurační zahrádce, kde pak často dojde i na další písně. Vincour s oblibou zařazuje tradiční píseň Ach synku synku coby vzpomínku na československou státnost.

Fotografie a krátké postřehy z putování po obcích se objevují na webu radekvincour.cz. Spoustu dalších podnětů si Radek Vincour odnáší do své další práce. „Putovat naší krajinou a objevovat méně známá místa je ohromné. Ovšem zvládnout dopravu kvůli všemožným objížďkám a zákazům je mimořádně náročné,“ ví po měsíci putování volebním obvodem kandidát za Občanskou demokratickou stranu.