Ani v době nejtvrdších protiepidemických opatření nerezignovali lidé v Olomouckém na sport. Výlety, běháním, cyklistikou nebo bruslením lidé překonávali stres a izolaci, někteří sportovci ale pohyb využili i k tomu, aby pomohli druhým prostřednictvím sportovně charitativní aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Díky nim vloni „EPPka“ podpořila v kraji 13 projektů v celkové hodnotě 869 tisíc korun. Patřila k nim například i výstavba kapličky na křižovatce cest v Domašově u Šternberka (na snímku).

Pohyb zlepšuje náladu. Loni lidé kvůli epidemii covid-19 potřebovali pozitivní impulzy tím více. Možná i proto začalo loni s aplikací EPP v Česku sportovat přes 41 000 nových uživatelů. Rodina „EPPkařů“ se tak rozrostla už na téměř 490 000 osob. Neobvyklý rok se odrazil také v nabídce projektů, které uživatelé mohli svým pohybem podpořit. Vedle těch standardních, zaměřených na pomoc různě znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit nebo ochranu životního prostředí, tak posílali vysportované body i na zajištění potravinové pomoci samoživitelům zasaženým epidemií, distanční výuky dětí z chudých rodin nebo na kulturní zážitky izolovaných seniorů.

„Loňský rok byl pro nás všechny náročný a jsem ráda, že se stovky tisíc našich eppkařů rozhodli mu čelit sportem a pomocí potřebným. Prostřednictvím EPPky udělali nejen něco pro svoje fyzické i psychické zdraví, ale také nabídli pomocnou ruku těm, kdo to nejvíc potřebují. Vážíme si nováčků, kteří s naší aplikací vyšli běhat nebo vyjeli na kole poprvé, i těch, kdo s námi pomáhají delší dobu,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Výběr z projekty podpořených díky aplikaci EPP – Pomáhej pohybem (výběr)

Anatomické pomůcky pro žáky se sluchovým postižením (SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené, Olomouc), 60.000 Kč;

Vybudování kapličky na křižovatce cest (obec Domašov u Šternberka), 80.000 Kč;

Podpora při aktivizaci seniorů (Centrum sociálních služeb Jeseník), 70.000 Kč;

Czech Open tělesně postižených v atletice (Atletický klub Olomouc), 80.000 Kč;

Přestavba auta pro seniory (Pontis Šumperk), 100.000 Kč;

Nebojme se počítače – projekt pro seniory (Charita Přerov), 48.000 Kč;

Prevence negativních jevů na děti a rodiče při rozpadu rodiny (P-centrum Olomouc), 50.000 Kč.

Zapnout aplikaci EPP a sbírat body pro neziskové projekty si uživatelé mohou u 26 různých pohybových aktivit. Přestože nejčastěji volí chůzi (40 %), běh a cyklistiku (po 20 %), vyberou si i milovníci sportů týmových (fotbal, hokej), zimních (běžky, lyžování, skialpinismus, sněžnice), vodních (kajak, paddleboard, plavání) či indoorových (tanec, aerobik, posilování). Oblíbené jsou i kolečkové brusle, největší nárůst loni zaznamenala kategorie Nordic walking neboli severská chůze. EPPka nezapomíná ani na handicapované sportovce, kteří ji mohou aktivovat pro jízdu na handbiku nebo na invalidním vozíku.

Jak EPP– Pomáhej pohybem funguje

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele při jím zvolené sportovní aktivitě. Kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body, které může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Neziskové organizace o umístění svého projektu do aplikace žádají v rámci jednoho z grantových řízení, dle povahy projektu.