Dnes ráno začalo pracovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Hejtmanství ho zřídilo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje, policisty, záchranáři, pracovníky Ministerstva vnitra a Univerzitou Palackého. Informační a registrační středisko na jednom místě sdružuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Nové asistenční centrum v současné době funguje v sídle Olomouckého kraje, a to nepřetržitě. Hned během úterýbyly v asistenčním centru přijaty čtyři desítky Ukrajinců. Po příjezdu do Olomouce dostali potřebnou pomoc včetně psychosociální péče. Po celou dobu byli díky spolupráci s Univerzitou Palackého k dispozici překladatelé, jejichž přítomnost usnadnila komunikaci uprchlíky.

Lidé, kteří prchají před válkou z Ukrajiny, mají k dispozici také dvě krizové telefonní linky. Dozví se na nich vše, co budou potřebovat – od informací důležitých k vyřízení víz přes registraci až po adresy míst, kde je pro ně připraveno ubytování. Linky fungují nonstop.

Speciální telefonní linky

771 235 570
771 235 571

Zájemci, kteří chtějí uprchlíkům nebo válkou zmítané Ukrajině pomoci, se mohou ozvat e-mailem na pomoc@olkraj.cz.
Více informací o konkrétní pomoci ukrajinským uprchlíkům naleznete na webových stránkách krajpomaha.cz, Ministerstva vnitra nebo na on-line centru pro pomoc Ukrajině.