Jistota útočiště v krizových situacích a bezpečný prostor celé rodiny začíná být v poslední době důležitým tématem. Nejprve k tomu přispěla celosvětová pandemie, nyní se k ní přidala válka zuřící jen několik hodin jízdy automobilem od našich hranic.

Zatímco dříve se v České republice budováním útočiště pro případ mimořádných situací zabývali hlavně příznivci takzvaného preperského hnutí, nyní se příprava na krize stala každodenní realitou. Přitom v některých jiných zemích se tohle téma nikdy z veřejné debaty neztratilo a takzvaný civilní ochrana je tam důležitou součástí života každého člověka.

Pro případné přežití války, velké průmyslové havárie nebo dokonce rozpadu současného společenského řádu je klíčové především připravené útočiště. Chráněné místo s dostatkem vody, potravin a energií může rozhodovat o životě či smrti. Nejlepší volbou je přitom kryt v podzemí. Ten může obyvatel ochránit jak před nepříznivými podmínkami na povrchu, tak před neznámými lidmi, kteří by se snažili přežít například za cenu okrádání ostatních.

V Olomouckém kraji už je možné si takový podzemní kryt objednat na klíč. Za iniciativou, která chce pomoci lidem připravit se na případné krizové situace, stojí prostějovský podnikatel Jiří Rolný. Ten v loňské roce pomohl desítkám firem zvládnout pandemickou situaci díky vybudování nového zdravotnického zařízení nabízejícího nedostatkové testování na covid-19. Nyní ke své snaze přispět ke zvládnutí nové situace v Evropě přidává budování úkrytů pro české občany.

„Svět se změnil a my na to musíme reagovat. Potřebujeme bezpečí pro sebe i pro svoje rodiny. Nikdo z nás neví, do jaké reality se zítra probudí,“ říká Jiří Rolný. Při hledání nejvhodnější cesty se spojil s dalšími firmami v okolí a společně připravili nabídku menších i větších různě vybavených krytů. Už nyní je možné si ji prohlédnout na webu podzemnibunkr.cz.

Bunky mohou být podle přání zákazníků vybaveny například vlastní úpravnou vody, výrobou elektřiny i filtračním systémem. Samozřejmostí jsou různé stupně zabezpečení dveří, stěn a stropů. Projekt počítá také se zásobou potravin a možností uložení zbraní k osobní ochraně. Nejmenší bunkr může mít půdorys 3 x 4 metry, maximální velikost je dáky modulárnímu systému téměř neomezená. Bunkry se vyrábějí přímo na Prostějovsku.
Klienti, kteří se rozhodnout využít nové nabídky podzemních bunkrů, si mohou nechat jen dovézt, smontovat a uložit chráněné obydlí. Stejně tak je ale možné, aby za ně dodavatel vyřídil stavební povolení a všechny další náležitosti, které jsou k provozu takového zařízení potřeba.

bunkr