Již počtvrté bude krajské město hostit multikulturní žánrový festival Olmützer Kulturtage s podnázvem 4. olomoucké dny německého jazyka. V letošním roce festival nabídne celkem 32 akcí, např. nové německé a rakouské filmy, výstavy, divadelní představení, koncert, přednášky nebo prezentace a také soutěže pro žáky základních a středních škol.

Slavnostní zahájení i ukončení festivalu proběhne ve znamení filmových projekcí v divadelním sále Uměleckého centra UP (Konvikt). Zatímco festival zahájí 4. dubna od 19:00 film Odnikud s Diane Kruger v hlavní roli, závěr ve středu 11. dubna bude patřit mistrovské charakterní filmové studii Western, která je dílem týmu podepsaného pod úspěšným snímkem Toni Erdmann. Oba filmy budou uvedeny v německém znění s českými titulky.

Coffee Library ve Zbrojnici bude již tradičně hostit hlavní výstavu, jejíž vernisáž proběhne v pátek 7. dubna od 17:00. Tentokrát bude představena tvorba olomouckého fotografa Jiřího Přivřela na straně jedné a fotografie dvou mladých německých fotografů Raphaela Schmitta a Georga Barbeho na straně druhé. Zatímco Přivřel zmíněné fotografie pořídil během pobytu v Berlíně a doplnil je krátkými autorskými básněmi, Schmitt a Barbe se svými fotografiemi zaměří na Olomouc v době svého týdenního pobytu před samotným festivalem.

Největší literární hvězdou letošního ročníku je německý spisovatel Gregor Sander, který byl za svůj román Abwesend (2007) nominován na Německou knižní cenu. Do Olomouce přijede představit svůj nový román Co by bylo, jenž reflektuje vztahy páru během dovolené v Budapešti. Ukáže se však, že cesta znovu vrací do hry jejich minulý život v NDR. Hostem bude také překladatelka zmíněného románu z Větrných mlýnů Tereza Semotamová. Čtení proběhne jak v němčině, tak v češtině a na místě bude možnost si knihu zakoupit a nechat podepsat.

Mix globálních beatů a popu přiveze z Mnichova DJ Rupen. Party plnou orientálních, latinských, afrických, ale i balkánských a bavorských rytmů rozjede v oblíbeném olomouckém music clubu 15 minut. Těšit se můžeme i na velmi populární Dlouhý večer krátkých textů. Každý zájemce může během něj v Black Stuff Irish Pubu přednést vlastní nebo cizí text inspirovaný německy píšícím autorem. Vítaná je lyrika, próza, drama, divadelní scénka nebo hudební vystoupení. Přednes v maximální délce 5 minut je možný v češtině i němčině. Festival zakončí tematická after party v klubu Vertigo, která se uskuteční po projekci závěrečného filmu Western.

Festival Olmützer Kulturtage ve dnech 4. až 11. dubna 2018 již tradičně pořádá Vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Goethe-Institutem, Rakouským centrem UP, katedrou germanistky FF UP a sekcí německého jazyka ÚCJ PdF UP. Na pořádání přispěl také Olomoucký kraj a Česko-německý fond budoucnosti. Letošním cílem je představit nejen aktuální německou kulturu, ale také propagovat němčinu jako atraktivní jazyk, který má v olomouckém regionu nezastupitelný význam.

Celý program festivalu je k dispozici na stránkách Vědecké knihovny v Olomouci.