Od pátku mohou návštěvníci olomoucké zoologické zahrady zavíta do nového pavilonu Kalahari. Zvířata se v dokončené budově usazovala už v dubnu, musela si ale zvyknout na nové prostředí. Budova bude slouit jako domov pro surikaty, snovače, damany, hrabáče, kruhochvosty, mnohonožky, plochoještěry, užovky domácí, ale také kobříka kapského, což je první jedovatý had v kolekci zvířat Zoo Olomouc.

„Od počátku jsme věřili, že moderní pavilon s africkými zvířaty olomouckou zoologickou zahradu obohatí a pro návštěvníky bude atraktivní novinkou. Dnešní pohled na dokončený a plně zabydlený pavilon Kalahari potvrzuje, že tomu tak je,“ reagoval na otevření nového prostoru primátor Antonín Staněk. „Snažíme se i za pomoci investic z městského rozpočtu pomáhat zoologické zahradě, aby mohla pravidelně přicházet s něčím novým. Sama zoo nám to usnadňuje tím, že je schopna nemalou část nákladů na takové akce pokrýt ze svého vlastního rozpočtu,“ dodal investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Začátkem roku prošla stavba spolufinancovaná městem Olomouc a samotnou zoo dokončovacími pracemi. Náklady dosáhly částky 15 milionů.

Zvířata v pavilonu Kalahari

Surikaty přitahují pozornost velké většiny dětí i dospělých. Tyto šelmičky jsou známé hlavně svou charakteristickou pozicí v sedě se vztyčeným tělem, když hlídkují, jestli se neblíží nebezpečí. Novou ubikaci, do které se přesunuly ze spodní části zahrady naproti vyhlídce do Safari Euroasie, obývají společně s veverkami kapskými a nad hlavami jim poletují štěbetající snovači.

Hrabáčům kapským dělají společnost damani skalní. Zvířata jsou to velmi rozdílná – poměrně velcí hrabáči pochopitelně obsadili přízemí, kde mají hned u skla svou vytápěnou jeskyňku osvětlenou červenou žárovkou. Barevné světlo je neruší při spánku, ale zároveň umožní návštěvníkům vidět je i ve dne, ze kterého velkou část tráví právě spaním. Damani, ač příbuzní slonům, jsou nevelcí býložravci připomínající spíše velké morče. Nehtovitá kopýtka na konci prstů jim pomáhají skvěle šplhat, v expozici jsou díky tomu nejčastěji k vidění v horním patře umělých skal.

Medojed kapský stále ještě nepřekročil hranice naší republiky a jeho prostor zatím zůstává neobsazen.

Terária obsadili zástupci afrických plazů a bezobratlých. Ačkoli je Kalahari nazýváno pouští, vyskytuje se tam velká řada různorodých živočichů. Jejich ukázkou jsou mnohonožky a sarančata, ze skupiny plazů pak kruhochvosti, plochoještěři, ještěrkovci, agamy černokrké a užovky domácí. Prvním jedovatým hadem v naší zahradě se stal kobřík kapský, kterého můžeme nazvat menším „bráškou“ nebezpečných kober.