Olomoucká Tramtarie zahájí patnáctou divadelní sezonu zbrusu novou autorskou pohádkou s názvem O popleteném kouzelníkovi. Premiéra se uskuteční v pátek 7. září a proběhne netradičně na nádvoří olomoucké radnice v rámci Dnů evropského dědictví. Autorem a režisérem pohádky je Vladislav Kracík. Inscenace vznikla ve spolupráci s úspěšným olomouckým kouzelníkem a iluzionistou Karlem Pomahačem.

Přestože tato olomoucká profesionální scéna patří většinově dospělému publiku, divadelní tvorbě pro děti se Tramtarie věnuje kontinuálně již od svých prvopočátků. V současnosti má v repertoáru pět pohádek a tradičně každou druhou sezonu uvede pohádku další. Nejúspěšnější pohádkou v historii divadla je prozatím pohádka O pračlovíčkovi, která se doposud hraje, a která má na svém kontě úctyhodných 350 repríz. Kromě snad všech koutů republiky se tato inscenace hrála také ve Švédsku, Německu, Belgii, Lucembursku nebo na Slovensku.

Pohádka O popleteném kouzelníkovi je v pořadí jedenáctou pohádkou Divadla Tramtarie. Pod většinou titulů je podepsán jako autor i režisér umělecký šéf souboru Vladislav Kracík a nejinak je tomu i v tomto případě. Záměrem inscenačního týmu bylo tentokrát vytvořit pohádku rodinného typu, která bude bavit jak děti od tří let, tak dospělé diváky.

Veselý příběh začíná během jisté kouzelnické show, na které vystupuje také hlavní hrdina, kouzelník Fanda a jeho vystoupení je jedno velké fiasko. Kouzla se mu třeskutě nedaří a vrcholem všeho je, že omylem vykouzlí mladou dívku. A jelikož ji neumí zase odčarovat, nezbude mu nic jiného, než si ji po konci představení vzít s sebou domů, tedy přesněji řečeno, vzít si ji s sebou na kočovné cesty po dalších cirkusech a kabaretech. Jenomže brzy se ukáže, že to není jenom tak. Fanda není zvyklý dělit se o své věci s někým jiným, a navíc se dívka velmi zajímá o jeho kouzelnickou příručku, která je pro všechny kouzelníky to nejcennější a zároveň to nejtajnější, co mají. I přes tyto neshody se ale oba pomalu učí spolu vycházet a už se jim to začne i docela dařit, když v tom se objeví majitel nové cirkusové show zvaný Mr. Money, který shání nového kouzelníka. A přitom se ukáže, že ona dívka umí taky trochu kouzlit. Ale jak to?

Výchozím tématem inscenace je téma kouzlení a kouzelnického řemesla jako takového. Stěžejním bodem vzniku inscenace tak bylo přizvání „opravdového kouzelníka“ Karla Pomahače, díky kterému se v pohádce objeví překvapivé, až dechberoucí triky a kouzla, která dělají z pohádky jedinečnou, originální záležitost. V Popleteném kouzelníkovi však nejde pouze o kouzlení, ale především také o vztah dvou rozdílných lidí, který se přes všechna úskalí promění v lásku. Z hlediska žánru se jedná o pohádkovou komedii, ve které se spojují klasické činoherní prvky s prvky klauniády, pantomimy i loutkového divadla. Tato žánrová bohatost vyžaduje vysoké nároky na technickou a fyzickou zdatnost herců. V hlavní roli Fandy se představí Vít Pištěcký, v roli holky Dominika Hrazdílková a v roli Mr. Moneyho Richard Rikki Beran.