Olomoucká univerzita letos k poslednímu únoru zaznamenala 25 257 přihlášek k bakalářskému a magisterskému studiu. Škola nabízí vzdělání na osmi fakultách a uchazeči si mohou vybírat z více než 800 možností kombinace oborů.

„Vysoký počet uchazečů o studium na Univerzitě Palackého dokládá nebývalý a trvalý zájem o studium v Olomouci, jednom z nejkrásnějších studentských měst,“ uvedl Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy. Další přihlášky očekává univerzita v následujících týdnech a měsících. Na některé obory se totiž mohou uchazeči stále hlásit, u jiných se dá očekávat, že se uskuteční i druhé kolo přijímacího řízení.

Láká právo, psychologie a medicína

Žebříček oborů, o které studenti projevili největší zájem, je velmi podobný tomu v loňském roce. Přes 2200 přihlášek registruje lékařská fakulta u oboru Všeobecné lékařství. Tisícovou hranici podaných přihlášek překonalo Právo, Psychologie a Zubní lékařství. „Desítku nejžádanějších oborů doplňuje Fyzioterapie, Učitelství pro 1. stupeň základních škol, Učitelství pro mateřské školy, Právo ve veřejné správě, nově Angličtina se zaměřením na komunitní tlumočení a překlad a pak Speciální pedagogika předškolního věku – učitelství pro mateřské školy,“ řekla tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.
K největším nárůstům v počtu přihlášek do aktuálního akademického roku oproti roku minulému došlo například v oborech: Psychologie (+112), Politologie a evropská studia (+102), Angličtina se zaměřením na komunitní tlumočení a překlad (+75), Fyzioterapie na FTK (+52) a Fyzioterapie na FZV (+49). Velký zájem byl mezi uchazeči také o obor Zdravotnický záchranář, který byl nově otevřen v akademickém roce 2017/2018. Tentokrát si na něj podalo přihlášku 121 uchazečů. O Indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch, další nedávno nově otevřený obor, usiluje nyní 48 zájemců.

Roste zájem Slováků

Ze zahraničí dorazilo na olomouckou univerzitu ke konci února 2672 přihlášek (ke stejnému datu v roce 2017 to bylo 2310), z nich pak 2146 ze Slovenska (loni 1887). Nejvíce zahraniční studenty láká studium na lékařské fakultě, kam směřovala téměř polovina přihlášek. Pro filozofickou fakultu se rozhodlo skoro 600 zahraničních uchazečů o studium a 464 uchazečů má zájem o přírodovědeckou fakultu.