Na nezastupitelnou úlohu rostlin ve výživě lidstva upozorní ve středu 22. května Den fascinace rostlinami v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Připojí se tak k mezinárodnímu projektu, který každoročně upozorňuje na to, jak důležitá je rostlinná biologie pro zemědělství, lesnictví, udržitelnou produkci potravin i průmyslovou výrobu. Botanická zahrada bude mít ve středu otevřeno od 10:00 do 18:00, vstup je zdarma.

Pro návštěvníky botanické zahrady je připraven pestrý program nazvaný Rostliny na talíři. „Každý rok se snažíme dívat na rostliny z jiného úhlu. Jsou zásadní složkou naší stravy a tato role bude v budoucnosti ještě sílit. Letos se zaměříme například na témata, kam člověk ve své snaze o šlechtění rostlin určených k jídlu došel či jaké má možnosti a alternativy,“ zdůvodnil výběr tématu vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Na programu akce je komentovaná prohlídka botanické zahrady, ve které je k vidění přibližně 1500 druhů rostlin. „Návštěvníci se dozví zajímavé informace o léčivých rostlinách, jedlých i jedovatých houbách, luštěninách, salátech a masožravých rostlinách. Hovořit se bude také o řasách, které v budoucnu můžou sehrát důležitou roli v jídelníčku člověka,” dodal Dvořák.

O část středečního programu se postarají zástupci olomouckého Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. (VÚRV), které jsou součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Ve stánku ÚEB budou moci návštěvníci zkusit hádat, které části rostlin se hodí či nehodí k jídlu. Čeká je i poznávání koření a bylinek. Zájemci si mohou zahrát také na rostlinné genetiky a vyzkoušet si pipetování, práci s rostlinným materiálem či skládání karyotypu. Olomoucký tým vědců pod vedením Jaroslava Doležela, laureáta Národní ceny vlády Česká hlava, se totiž zabývá studiem dědičné informace, její strukturou, vlivem na růst, vývoj a vlastnosti rostlin. Je uznávaný po celém světě a své výsledky publikuje v mnoha prestižních vědeckých časopisech. Pracoviště přispělo k přečtení složité dědičné informace pšenice, ječmene a žita.

Hned několik smyslů zapojí návštěvníci stánku olomouckého pracoviště VÚRV. Čekají na ně ukázky i ochutnávky různých odrůd salátu a stanoviště provoní čerstvé natě vybraných bylinek. „Lidé budou moci ochutnat i naklíčená semena fazolí mungo, pšenice nebo bylinkový sirup,“ prozradila Ivana Doležalová z olomouckého VÚRV. Olomoucké pracoviště ve své genobance uchovává v několika kolekcích přes 11 tisíc položek genetických zdrojů zelenin, léčivých, aromatických a kořeninových rostlin a také sbírku jedlých a léčivých hub, především smržovitých. Vědci se o genetické zdroje nejen starají, ale mohou je bezplatně poskytovat vysokým školám, vědeckým pracovištím či odborníkům za účelem výzkumu a dalšího šlechtění.

Česká republika si Den fascinace rostlinami poprvé připomněla v roce 2012. Vědci z celého světa se pomocí této akce snaží v květnu veřejnosti přiblížit výsledky výzkumu rostlin a zároveň poukázat na to, jak jsou rostliny důležité pro lidskou společnost. V České republice se letos uskuteční více než dvě desítky akcí.