Od 15. listopadu bude obyvatelům i návštěvníkům Olomouce k dispozici nové šlapací vozítko, Ološlap II. Je vyrobeno podle designu legendárního Volkswagenu T1. Autorem je Šimon Pelikán provozující Plavby Olomouc a za realizací stojí lokální konstruktéři. Ološlap II je pojmenováno po Janu Usnulovi, neboli Žánkovi, jehož život skončil předčasně roku 2011 při snaze o záchranu topícího se dítěte na Mlýnském náhonu v Olomouci.

Novinka Ološlap II Žánek i stávající Ološlap I jsou dle slov Šimona Pelikána suchozemskou alternativou k plavebním lodím. Stejně jako ony, i Ološlapy nabízí svým pasažérům historický výklad během jízdy po olomouckém centru. Žánek vznikal necelý rok, pojme 13 pasažérů a jeho konstrukce je z lehkého hliníku. Ten společně s elektromotorem zajistí pasažérům velmi komfortní jízdu bez vynaloženého úsilí.

„Konstrukce je uzpůsobena tak, aby mezi pasažéry mohli být senioři či děti na školním výletu. Vzhledem k tomu, že předpokládáme návštěvu i zahraničních turistů, připravili jsme si výklad historie města Olomouce i v cizích jazycích. Myslím si, že i v globálním měřítku je Žánek unikátní služba a jsem moc rád, že se nám ji podařilo dotáhnout do konce,“ doplňuje s úsměvem Šimon Pelikán.

U pojmenování nového Ološlapu Šimon Pelikán neváhal. S Honzou Usnulem ho pojilo letité přátelství, které bylo nečekaně ukončeno Žánkovým hrdinským činem. V kritické situaci neváhal a pokusil se zachránit cizí život bez ohledu na život svůj. „Myslím si, že kdyby tu Žánek mohl být s námi, líbilo by se mu, co jsme vytvořili. Věřím, že by byl v našem týmu po mém boku,“ uvádí Šimon Pelikán.

Ološlap II Žánek bude veřejnosti slavnostně odhalen v pátek 15. listopadu v 17.00 na Dolním náměstí 34, kde mají Plavby Olomouc svůj tradiční Olopunč. Ve stejnou dobu na tomtéž místě započne i 4. punčová sezóna – Adventní čas s Olopunčem. Mimo výše uvedené se návštěvníci mohou těšit na koncert a vernisáž Plaveb Olomouc s podtitulem “Tak jsem se ráno probudil“.

Ološlap II Žánek vzniknul za podpory Olomouckého kraje, města Olomouce a Autocentra Olomouc. Majitelé děkují Moravské výrobní za truhlářské práce, Hainz Elektro za elektroinstalace, panu Štefanovi a panu Zapletalovi za poháněcí soustavy, a především panu Lubomíru Popelkovi, který ve své firmě Ološlap postavil. Návrh zpracoval architekt Jozef Mrázek.