Čtrnáct osobností, které výrazně ovlivnily a ovlivňují dění v naší společnosti, a to jak před listopadem 1989, tak i po něm, ocenila při příležitosti výročí Sametové revoluce Univerzita Palackého. Vedení vysoké školy jim předalo Pamětní medaile za zásluhy o rozvoj demokracie.

Získali je: Erhard Busek (rakouský politolog, historik a politik), Tomáš Hradílek (signatář Charty 77, exministr vnitra), Jaroslav Hutka (hudebník a písničkář), Josef Jařab (první polistopadový rektor UP, bývalý senátor), Věra Jourová (eurokomisařka, exministryně pro místní rozvoj), Michael Kocáb (skladatel, hudebník, aktivista, politik), Zdena Mašínová (sestra bratří Mašínů, dcera Josefa Mašína,držitelka Řádu TGM), Šimon Pánek (ředitel organizace Člověk v tísni, aktivista během sametové revoluce, člen Občanského fóra), Ivana Plíhalová (olomoucká herečka), Karel Schwarzenberg (politik, exministr zahraničí), Anna Šabatová (veřejná ochránkyně práv, signatářka Charty 77), Magdaléna Vášáryová (slovenská politička a diplomatka), Eliška Wagnerová (právnička, soudkyně, politička) a Michael Žantovský (ředitel Knihovny Václava Havla).

Za všechny oceněné poděkovali Michael Žantovský a Magdaléna Vášáryová. Ta zdůraznila i českou a slovenskou vzájemnost. „Ocenění Univerzity Palackého je mimořádně důležité. Je pro mě i připomínkou životního osudu Františka Palackého, který přišel do Bratislavy, aby poslouchal přednášky Ľudovíta Štúra a dál nesl jeho poselství. V tom jsme spojeni a zůstáváme spojeni i po rozdělení.“ Při hodnocení třiceti let bychom podle Vášáryové neměli jen vzpomínat, ale také si klást některé otázky, například nakolik jsme využili od listopadu 1989 potenciál, který jsme měli. Jak ale slovenská politička zdůraznila, i při kritickém hodnocení minulosti bychom neměli zapomenout, k jak zásadní společenské změně v bývalém Československu došlo. „Stále považuji výsledek událostí z listopadu 1989 za velký zázrak pro vás, ale především pro mou vlast, pro Slovensko,“ řekla Magdaléna Vášáryová.