Napilno mají zdravotníci v odběrovém místě pro odběr vzorků k vyšetření covid-19 ve Fakultní nemocnici Olomouc. K odběrům sem míří každý den jak lidé s žádankou od praktického lékaře či odeslaní pracovníky Krajské hygienické stanice, tak samoplátci. A jejich počet neklesá, naopak v pondělí 20. července zde zaznamenali dosavadní rekord. Vzorek zde zanechalo 161 lidí.

„Za červenec jsme do dneška odebrali vzorky 1194 lidem, z toho dvě třetiny byly poslány praktikem nebo hygieniky, zbývající klienti byli samoplátci. Do pondělka přitom čísla příchozích nebyla nijak zvlášť extrémní, pohybovala se spíše v řádu desítek. Rekordní počet byl ale pro zdravotníky skutečně náročný,“ nezastírá Bc. Lada Čiklová z Odboru kvality FN Olomouc. Na odběrovém místě se podle ní střídá ve dvou turnusech sedm studentů Fakulty zdravotnických věd UP Olomouc a VOŠZ Olomouc a zdravotní laborantka FN Olomouc. „Někteří studenti zde pracují již od konce března, kdy odběrové místo vzniklo. Za to jim patří velké poděkování. Myslím, že je to pro ně velká praktická zkušenost jak v odborné práci, tak i v komunikaci s pacienty,“ doplňuje náměstkyně nelékařských oborů nemocnice Andrea Drobiličová.

Odběrové místo je ve Fakultní nemocnici Olomouc situováno v budově F a přichází se k němu bočním vchodem. „Apelujeme proto na zájemce o odběr, aby sledovali značení, které je k odběrovému místu spolehlivě přivede. Bohužel se nám stále stává, že zájemci o odběr vchází přímo hlavním vchodem do ambulancí alergologie, což je pro její zaměstnance problém, neboť se jedná o osoby s možnou pozitivitou na onemocnění COVID-19,“ upozorňuje vedoucí Odboru kvality FN Olomouc Jiřina Cahlíková.

Odběrové místo ve FN Olomouc je v provozu od pondělí do pátku v době od 8.00 – 14.30. Pro indikované pacienty je vyhrazena doba od 8:00 – 12:00 hod., odpolední čas je 12.30 – 14.30 je určen pouze samoplátcům. FN Olomouc žádá všechny, kdo jsou do nemocnice odesláni k odběru na vyšetření na COVID-19, aby směřovali výhradně na odběrové místo. Na jiných místech v areálu a v jiném čase není vyšetření možné.