V hromadné dopravě se stále objevují případy občanů, kteří nedodržují vládní nařízení související s epidemií koronaviru a cestují bez ochrany úst a nosu. Krajský koordinátor dopravy KIDSOK proto žádá všechny cestující, aby do vlaků, autobusů a tramvají vstupovali výhradně s respirátorem. V opačném případě může jejich chování vést až k přivolání policie nebo vyloučení z přepravy.

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Zácha považuje za důležité, aby hromadná doprava zůstala bezpečná. „Uvědomuji si, že omezení již trvají dlouho a nošení respirátorů je lidem nepříjemné. V současné situaci ovšem není možné ignorovat platná nařízení a ohrožovat ostatní cestující,“ říká Zácha. Právě Olomoucký kraj je v posledních týdnech nejvíce postiženým regionem České republiky.

Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK) řeší případy lidí bez ochrany úst a nosu téměř denně. „V některých případech jsou řidiči nuceni volat i policii. Řada konfliktů s lidmi bez respirátoru navíc způsobuje zpoždění, protože diskuse často trvají několik minut,“ říká ředitelka KIDSOK Kateřina Suchánková.

Nutnost vstupovat do dopravních prostředků je dána celostátními opatřeními a kraj, KIDSOK ani jednotliví dopravci na ni nemají žádný vliv.