Vlastivědné muzeum v Olomouci v prosinci oživí  nová multimediální výstava o císaři Rudolfu II. Potrvá až do dubna příštího roku.

„Návštěvníky výstavou provede samotný „digitálně oživený“ Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak i své unikátní sbírky. Také „rozdmýchá oheň poznání“ v alchymistické laboratoři,“ uvedl iniciátor, kurátor a majitel výstavy Ondřej Rea.

Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí celou řadu zajímavých exponátů. Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí návštěvníky se symboly svého majestátu – všemi korunami, jimiž byl korunován, a také s nejvýznamnějšími předměty legendárních císařských sbírek. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale i ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.

„Výstava věnovaná císaři Rudolfovi určitě potěší každého návštěvníka muzea. Expozice totiž nabízí i málo známá fakta o tomto vladaři včetně pikantností z jeho osobního života,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Rudolf II. je dodnes známý svojí fascinací alchymií a okultními vědami, stejně tak vášnivě obdivoval umění a sbíral nejrůznější rarity. V expozici je proto možné nahlédnout do kabinetu kuriozit a kunstkomory anebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. Mezi nejzajímavější a raritní exponáty patří preparovaná zvířata oděná do nejrůznějších kostýmů (např. bažant – kardinál, kohout – generál, sojka – myslivec, husa – kuchařka, kočka – šlechtična atd.) či sbírka polodrahokamů a mušlí.

Návštěvníci se také dozvědí důležitá, ale i méně známá fakta – např. o císařově komplikovaném vztahu k bratru Matyášovi, o potenciálních nevěstách i faktických milenkách anebo to, že jeho syn Julius Caesar d´Austria brutálně zavraždil mladou dívku. Věděli jste například, že mladý arcivévoda Rudolf studoval sedm let na španělském královském dvoře v Madridu, kam doputoval i se svým rozlehlým dvorem? Anebo že jindy přebohatá korunovační hostina a doprovodné slavnosti byly v Rudolfově případě výrazně skromnější než u jiných panovníků?

Vlastivědné muzeum v Olomouci doplnilo výstavní prostor několika kusy militarií z přelomu 16. a 17. století a také českými mincemi vyraženými za vlády císaře Rudolfa II. v Praze, Kutné Hoře, Jáchymově a Českých Budějovicích.

plakát k výstavě