Moravské divadlo v Olomouci povede od podzimu nový ředitel. Rada města Olomouce na místo vybrala Davida Gerneše. Výběrového řízení se účastnili čtyři uchazeči, v závěrečné fázi se vybíralo mezi Gernešem a uměleckým šéfem souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc Miloslavem Oswaldem.

„Rada města Olomouce se dnes podrobně seznámila s koncepcí obou uchazečů i jejich plány na budoucí směřování divadla a rozhodla o tom, že do funkce ředitele Moravského divadla Olomouc jmenuje s platností od 1. října letošního roku Davida Gerneše,“ uvedl primátor Antonín Staněk. „Oba kandidáti představili velmi kvalitní projekty, rozhodnout o vítězi proto nebylo snadné,“ dodal primátor s tím, že oba uchazeči deklarovali zájem na dobré budoucí spolupráci.

Výběrová komise a radní hodnotili uchazeče na základě specifikace nároků na funkci ředitele, předložené koncepce, návrhů na zkvalitnění poskytovaných služeb i nové formy prezentace divadla. „Pro výsledné rozhodnutí byla důležitá předložená umělecká koncepce a pochopitelně jsme přihlíželi ke  zkušenostem jednotlivých uchazečů. U pana Gerneše zaujal jakýsi mix jeho vzdělání, je absolventem Divadelní fakulty Akademie múzických umění a zároveň Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Věřím, že je to dobrý potenciál pro obsáhnutí funkce ředitele divadla, v níž chce navázat jak na to, co se v divadle již povedlo, tak přijít i s novým pojetím, s nímž bude chtít zaujmout především mladší diváky,“ objasnil náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek.

„Rád bych přinesl některé současné prvky divadla, které jsou běžné pro Evropu nebo minimálně Českou republiku, a tím divadlo posunul o kus dále, tak, aby na umělecké mapě získalo ještě větší prestiž,“ uvedl krátce po rozhodnutí rady David Gerneš. „Některé věci jsou ve stadiu vizí a nápadů, které pak samozřejmě narazí na realitu. Ale rád bych se ve své práci ředitele inspiroval některými věcmi, které se dějí v Olomouci, ať už je to Nový cirkus nebo otevřené scény. Chtěl bych divadlo více přiblížit i mladšímu publiku, což ale neznamená, že si na své nepřijdou i ti, kteří doteď do divadla rádi chodili,“ upřesnil.

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920. Je také jediným divadlem se třemi uměleckými soubory na střední a východní Moravě. Lidé do něj mohou zavítat na balet, operu, klasickou operetu, muzikál nebo činohru. Minulou sezonu si do něj našlo cestu více než sto tisíc diváků.

Autorem snímku budoucího ředitele divadla Davida Gerneše je Pavel Konečný, snímek jsme převzali z webu radnice.