Tento týden se v Olomouci sejdou největší hvězdy tuzemského baletu i mladé naděje tohoto umění ze všech koutů České republiky. Regionální centrum Olomouc bude hostit čtvrtý ročník soutěže v klasickém i moderním tanci Grand Prix Dance Olomouc, které bude předcházet slavnostní galavečer v podání profesionálních baletních umělců našich i zahraničních divadel.

Taneční soutěž Grand Prix Dance Olomouc pořádá Baletní studio při Moravském divadle Olomouc spolu s uměleckým šéfem olomouckého baletu Robertem Baloghem.

„Už počtvrté chceme nabídnout mladým umělcům možnost porovnat své umění s dětmi z celé republiky. Akce zároveň pomáhá zviditelnit Olomouc i celý okolní region,“ říká ředitelka Baletního studia Jitka Weiermüllerová. Její organizace, která už vychovala stovky tanečníků a má své absolventy na prestižních evropských školách, letos oslaví patnácté narozeniny.

Během pátečního večera v choreografii Roberta Balogha se publiku představí přední čeští tanečníci. Největšími hvězdami večera budou Michal Štípa a Nikola Márová, kteří tvoří první pár baletu Národního divadla Praze. Doplní je profesionální tanečníci baletního souboru Moravského divadla v Olomouci a další hosté.

Galavečer začne v pátek 11. května v 19 hodin v RCO. O den později na něj naváže soutěžní přehlídka, na kterou se přihlásili účastníci z České republiky i ze zahraničí. Akce je určena pro účastníky od 4 do 18 let. Ti před porotou předvedou svůj um v klasických i moderních tancích. Budou přitom vystupovat sólově i ve skupinových choreografiích.