V tomto týdnu vrcholí oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky, k nimž se Vlastivědné muzeum v Olomouci připojilo již v červenci, kdy se Olomouc stala zastávkou unikátního prezidentského vlaku, a na začátku září putovní výstavou Století 1918‒2018 v Olomouckém kraji, která se v těchto dnech představuje veřejnosti v Přerově a v Hranicích. Od 5. října pak toto jubileum připomíná Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavním projektem Od Zborova k republice, který je skrze legionářskou problematiku úzce spjat s výstavou Vojtěch Preissig / Životem pro vlast.

„V neděli 28. října jsme se rozhodli zpřístupnit muzeum veřejnosti zdarma. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen výstavy, které jsme připravili k narozeninám stoleté republiky a které se pyšní unikátními exponáty, jako jsou posmrtné masky zakladatelů samostatného československého státu i nejvzácnější bankovka naší historie – státovka v nominální hodnotě 5000 korun, ale také výstavu ze sbírek Národního technického muzea Český kinematograf a naše stálé expozice,“ uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Vlastivědné muzeum v Olomouci bude mimořádně otevřeno i v době podzimních prázdnin, tj. v pondělí 29. a v úterý 30. 10. od 10 do 17 hodin. Zpřístupněn bude v tyto dny výjimečně i zámek v Čechách pod Kosířem, a to od 9 do 16 hodin. Pro děti i dospělé je na zámku připraven bohatý program po celý prodloužený víkend (dílničky pro děti, dýňová stezka v zámeckém parku, v pátek a v sobotu navíc strašidelné prohlídky).

Více informací najdete na www.vmo.cz a www.zamekcechy.cz.

Autorem snímku z výstavy Od Zborova k republice je Pavel Rozsíval, fotku nám poskytlo muzeum.