V sobotu 27. října Český rozhlas Olomouc uspořádá Slavnostní koncert ke 100 letům výročí založení Československé republiky. Na dvojkoncertu v sále Reduta vystoupí světový kytarista Štěpán Rak společně se svým synem Janem-Matějem Rakem. Poté bude následovat koncert Pavola Hammela se skupinou Prúdy.

V pátek 26. října od 13 do 17 hodin a také v sobotu 27. října od 10 do 17 hodin může veřejnost navštívit Velké studio Českého rozhlasu Olomouc, kde bude Prvorepublikový biograf. Promítat se budou staré grotesky za doprovodu klavíru a staré filmy.

Na Slavnostním koncertě Českého rozhlasu Olomouc ke 100 letům výročí založení Československé republiky dochází ke změně vystupujících. Původní vystoupení Pavla Dobeše z technických důvodů je zrušeno.
Místo Pavla Dobeše od 19 hodin zahraje Štěpán Rak se svým synem Janem-Matějem Rakem.
Profesor Štěpán Rak patří mezi nejvýznamnější světové koncertní kytaristy a skladatele. Jeho osobitý, nezaměnitelný styl hry a splynutí s duchem hudby, kterou interpretuje, přináší posluchačům jedinečný a strhující zážitek. Procestoval se svou kytarou doslova celý svět, když vystoupil v 76 zemích čtyř kontinentů. Prezident Václav Havel jej jmenoval historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary v Čechách.
Jan-Matěj Rak je český kytarista a písničkář. Vystudoval fotografii na FAMU a učitelství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.V hudbě se zaměřuje na interpretaci židovských písní, hraje skladby Jaroslava Ježka a melodie ze starých filmů, které si upravuje pro kytaru a vystupuje také sám jako písničkář se svými písničkami. Jan-Matěj Rak také působil ve skupině Natalika zaměřené na worldmusic.

Po 20. hodině začne koncert Pavola Hammela se skupinou Prúdy. Uskupení slaví v této době padesát let od vydání klíčového alba Zvoňte zvonky a prosincové sedmdesátiny svého frontmana. Kromě starých hitů představí muzikanti i své letošní výběrové album The Best Of, na kterém je jedna novinka Víno, spev a ženy.

Oba koncerty budou živě vysílány na YouTube a také budou přenášeny na velkoplošnou obrazovku na Horním náměstí v Olomouci.

V neděli 28. října mezi 9 a 17 hodinou může veřejnost navštívit Český rozhlas Olomouc v rámci Dne otevřených dveří. První prohlídka studia začíná v 9 hodin, poslední v 17 hodin. Prohlídky začínají každou čtvrthodinu. Průvodci budou moderátoři a redaktoři Českého rozhlasu Olomouc. Setkat se můžete se Zorou Ježkovou, Janou Zemkovou, Ditou Vojnarovou, Petrou Ševců, Jiřím Matějů, Miroslavem Kobzou a Alešem Spurným.

Pro návštěvníky jsme připravili i několik překvapení. Ti odvážnější se mohou zapojit do živého vysílání – mezi 12. a 13. hodinou poslat svým přátelům písničku na přání nebo po 14. hodině si vyzkoušet pravidelný vědomostní kvíz Hřebíky.

Ve Velkém studiu bude stanoviště pro dočasné tetování, tzv. airbrush. Na dalším stanovišti bude fotobudka, kde se návštěvníci mohou vyfotit s různými předměty nebo i moderátory či redaktory. A s sebou si odnesou fotku, která jim bude připomínat návštěvu Českého rozhlasu Olomouc.

Autorem snímku poskytnutého naší redakci Českým rozhlasem Olomouc je Michaela Doubravová.