V sobotu 1. prosince proběhne 10. ročníku české Wikikonference. Uskuteční se v prostorách Pevnosti poznání v Olomouci. Příchozí se dozvědí, jak autoři dezinformací dokáží manipulovat se zdroji. A také jaké je využití otevřených vzdělávacích zdrojů nebo co to jsou Wikidata a jak spolupracují s veřejnými databázemi.

Wikikonference je tradiční akce, kterou spolek Wikimedia Česká republika ve spolupráci s dobrovolníky z komunity organizuje nejen pro tzv. wikipedisty (dobrovolné editory Wikipedie a dalších projektů Wikimedia Foundation), ale také pro širokou veřejnost. “Myslíme si, že je důležité, abychom vytvořili prostor, kde nám mohou běžní čtenáři Wikipedie trochu nahlédnout pod pokličku,” vysvětluje předseda spolku Vojtěch Dostál. “Mají tak příležitost zjistit, jak tato největší online encyklopedie funguje a jak se i oni mohou do její tvorby zapojit,” dodává.

V prvním bloku letošní Wikikonference Martin Urbanec představí, průběžné výsledky projektu Zkušenosti nových wikipedistů, jehož cílem je vytvořit na Wikipedii uživatelsky přívětivé prostředí, Michal Kaderka diváky seznámí s Praktickými příklady využití otevřených vzdělávacích zdrojů a Lucie Svozilová bude sdílet jak bojovat proti fake news.

Druhý wikikonferenční blok je věnován nejmladšímu projektu Wikimedia Foundation – Wikidatům. Nad tím, proč Wikidata ještě fungují, se bude zamýšlet Vojtěch Dostál, jak Wikidata automaticky aktualizovat z veřejných databází vysvětlí Jakub Klímek a jak rozvíjet knihovnické databáze představí Linda Jansová.

V rámci závěrečné části programu pak promluví Liam Wiatt o historii a budoucích trendech programu GLAM1 a Jan Kameníček nastíní, jak mohou být české Wikizdroje ještě úspěšnější.

“Svět Wikimedia projektů je komplexní a své téma si zde najde každý, kdo sdílí vizi všeobecné dostupnosti informací, “ dodává Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR.

Program s dalšími podrobnostmi je k dispozici na www.wikikonference.cz.

Účast na konferenci je bezplatná, kapacita je však omezená a je třeba se registrovat do 26. listopadu.

Ilustrační snímek jsme převzali z Wikipedie.