Zajímavosti ze života obojživelníků, plazů a bezobratlých živočichů, přednášky zoologů i ukázky živých zvířat nabídne o víkendu 24. a 25. března Pevnost poznání v Olomouci. Kromě této tematické akce se mohou příznivci vědy a poznání těšit na dvě nové výstavy fotografií.

Dvě desítky druhů evropských hadů a na třicet druhů ostatních plazů, obojživelníků a bezobratlých živočichů se o víkendu zabydlí v expozici Živá voda. Akce nazvaná Odpudiví nebo kouzelní je určena pro celou rodinu a je zdarma v rámci běžného vstupného do interaktivního centra Univerzity Palackého. „Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky – užovku stromovou – nebo na jediného hroznýšovitého hada Evropy – hroznýška tureckého. Dozví se, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. Někteří dokonce žerou hmyz, jako třeba malá užovka drobná, která pochází z Řecka a Blízkého východu,“ lákal na program organizátor Pavel Javůrek. Koordinátorka sekce biologie Alena Vláčilová poznamenala, že i když tato zvířata budí u široké veřejnosti stále patřičný respekt, postupem času se daří neprávem přisouzené předsudky odstraňovat. „Návštěvníci si některá zvířata budou moci vzít do ruky nebo se s nimi i vyfotit. Na vlastní kůži budou moci zjistit, zda jsou tito mnohdy obávaní živočichové studení a odpudiví, nebo naopak kouzelní,“ doplnila Alena Vláčilová. Chovatelé jsou připraveni odpovědět nejrůznější dotazy a jistě doplní i perličky ze života těchto tvorů. Organizátoři také připravili tematické přednášky o těchto nenápadných a často přehlížených obyvatelích dovolenkových destinací.

Fascinující snímky živočichů fotografa Romana Mrázka

Novinkou v muzeu jsou dvě výstavy barevných fotografií. První z nich je pořízena pomocí speciálního makro objektivu a nazývá se Skrytý svět. Autorem je fotograf a kameraman České televize Roman Mrázek, který dokáže zachytit miniaturní bezobratlé živočichy v celé jejich barevné kráse. „Od dětství mě zajímala příroda, hlavně fauna. Chodil jsem do přírodovědných kroužků na základní škole a účastnil se olympiád. Nejvíc mě ale bavila entomologie – nauka o hmyzu,“ řekl Roman Mrázek. Fotit začal před 20 lety a své objekty často nachází „za domem“ v Litovelském Pomoraví. „Focení malých tvorů je velmi náročné a je potřeba se k takové potvůrce přiblížit na pár centimetrů. Kvůli hloubce ostrosti se nesmí vůbec hýbat, takže je potřeba bezvětří a taky trochu štěstí. Často musím být trpělivý, protože živočich se pohne a já musím všechno připravovat znovu,“ popsal vznik snímků Mrázek, jehož tvorbu můžete sledovat také na Facebooku.

Autory druhé aktuální výstavy v Pevnosti poznání jsou Petr Znachor a Martina Čtvrtlíková z Biologického centra Akademie věd ČR. Vědci zachytili dlouhodobý ekologický výzkum našich vodních nádrží. Snímky ukazují převážně planktonní řasy a sinice, z nichž mnohé mají schopnost se přemnožovat a vytvářet vodní květ snižující kvalitu vody.

Autorem snímku je Roman Mrázek.