Olomoucké Muzeum umění má podle vyjádření svého mluvčího stále svého ředitele Michala Soukupa, kterého přitom v polovině dubna odvolal ministr kultury Antonín Staněk. Organizace to uvedla v úterním šestistránkovém materiálu vedoucího referátu komunikace a marketingu Tomáše Kasala. “ Pan Michal Soukup je stále ředitelem MUO, protože odvolání ministrem kultury z funkce ze dne 18. 4. 2019 není z právního hlediska platné,“ píšel Kasal.

Materiál si můžete přečíst webu Muzea umění Olomouc.

V jiných médiích Soukup uvedl, že odvolání si vzhledem ke své nemoci ještě nepřevzal, a že jsou v něm chyby.

Muzeum jej nicméně coby ředitele vymazalo z kontaktů na svých webových stránkách, kde je nyní jako statutární zastupce organizace uveden Ondřej Zatloukal. Právě jeho ministr kultury Antonín Staněk pověřil řízením této významné instituce po svém rozhodnutí odvolat ředitele Soukupa.

Včera proběhlo v Praze jednání parlamentního podvýboru pro kulturu, kam se vydal bývalý ředitel Pavel Zatloukal. Uznávaný historik umění jel před poslanci hájit právě Soukupa a jeho kroky. „Myslím, že naše argumentace byla výmluvná a že jsme vyvrátili všechny ty nesmysly a lži šířené ministerstvem kultury na adresu Muzea umění Olomouc a jeho vedení,“ uvedl po jednání Zatloukal.

Celý vyjádření Pavla Zaloukala je na webu Muzea umění.

Ministerstvo naopak v minulých dnech zveřejnilo argumenty vedoucí k Soupukově odvolání. V materiálu reaguje i na některá tvrzení, jako je údajný záměr zrušit Muzeum umění Olomouc nebo zastavit realizaci Středoevropského fóra. Materiál ministerstva je uveden na jeho webu.