Tuto sobotu začíná ve všech hypermarketech Tesco a dalších vybraných prodejnách sbírka potravin pro potřebné. Jejím cílem je zajistit potraviny, ale také základní drogerii těm, kteří to nejvíce potřebují. Darování je navíc možné i na Tesco Online nákupech pomocí takzvaných „balíčků pomoci“ až do 1. prosince.

V důsledku pandemie covid-19 mnohé pracující rodiny i jednotlivci přišli o stabilní příjem a výrazně tak narostl počet lidí potřebujících potravinovou pomoc. 1,5 milionu občanů se nachází pod hranicí chudoby. Největší problémy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy. Pomoci zajistit potřebným lepší Vánoce mohou zákazníci tím nejjednodušším způsobem – darem trvanlivých potravin či základní drogerie.

Konzervy, dětská výživa, polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny nebo základní a dětská drogerie, to jsou produkty, které by neměly chybět v nákupním košíku, pokud se zákazníci rozhodnou přispět do Sbírky potravin. Během soboty 21. listopadu od 8:00 do 18:00 tak mohou učinit ve 102 obchodech Tesco po celé ČR. V prodejnách budou navíc pomáhat maximálně dvoučlenné dobrovolnické týmy. Dobrovolníci vybavení ochrannými pomůckami budou dodržovat přísná bezpečnostní opatření a pomohou bezkontaktně s umisťováním darovaného zboží do přistavených nákupních vozíků na sběrných místech. „Stejně jako v předešlých letech, tak i nyní navýší Tesco dary svých zákazníků o 20 %. Tyto prostředky budou následně využity na podporu provozu potravinových bank. Abychom naše dobročinné úsilí ještě zvýšili, rozhodli jsme se navíc Sbírku potravin prodloužit ve statické podobě bez pomoci dobrovolníků až do 1. prosince. Zákazníci mohou své dary odevzdat na sběrná místa za pokladnami, jak už si vyzkoušeli při letní Potravinové sbírce Tesco,“ vysvětluje Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel společnosti Tesco v ČR. Tesco se navíc rozhodlo do Sbírky potravin zapojit i dodavatele. Každý dodavatel může v týdnu od 23. listopadu prostřednictvím našeho distribučního centra darovat trvanlivé potraviny, které budou následně předány Potravinovým bankám.

Darujte bezpečně online

Ne všichni zákazníci a kolegové mají tu možnost dostat se do prodejen a sami darovat potraviny. Proto i ve vánoční Sbírce potravin mohou registrovaní zákazníci darovat zboží z pohodlí svého domova prostřednictvím Tesco online nákupy a služby Tesco Zásilka už od 18. listopadu. Darování přes internetový obchod je možné až do mezinárodního dne dárcovství (Giving Tuesday), který letos připadá na 1. prosince, a to prostřednictvím speciálně připraveným tzv. Balíčkům pomoci. Díky těmto předpřipraveným balíčkům koupí zákazníci přesně to, co klienti charitativních organizací potřebují nejvíce, a to jedním klikem na tomto odkazu. „Online Sbírka potravin je pro nás i ty, kteří chtějí pomoci v této složité době, klíčová. Je bezpečným a jednoduchým způsobem, jak darem potravin přispět lidem v nouzi. To že trvá dva týdny je také velmi důležité. Často lidé nestihnout zajít včas do obchodu nebo si všimnou, že Sbírka proběhla až poté. Příležitost účastnit se mají díky online Sbírce, která končí symbolicky až na Giving Tuesday. Věříme, že se nám díky zapojení online obchodů povede vybrat značné množství potravin pro lidi v nouzi,“ dodává Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Komu darované potraviny pomohou?

Darované potraviny a drogistické zboží putují do charitativních organizací poskytujících pomoc zejména seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů, postiženým či lidem bez domova a v nouzi, a to ve městech a v regionech, kde se sbírka uskutečňuje. Díky dobře fungující logistice se dostávají potraviny a drogerie ke všem potřebným v místech sbírek. Dárci tak mají jistotu, že potravinami nebo drogistickým zbožím pomáhají potřebným ve svém okolí.

Jak Tesco podporuje Potravinové banky?

V průběhu dubna a května 2020 Tesco potravinovým bankám poskytlo mimořádnou potravinovou pomoc v hodnotě 4,5 milionu korun. V létě 2020 uspořádalo vůbec největší a nejdelší potravinovou sbírku ve střední Evropě, při které zákazníci darovali téměř 50 tisíc porcí jídla lidem v nouzi. V uplynulém roce navíc darovalo potravinovým bankám přes 1 188 tun potravin, což představuje přes 2,7 milionů porcí jídla pro lidi v nouzi.

Více informací o sbírce potravin najdete na webu Tesco nebo na Potravinové sbírky.